zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 37. týden

Cesty víry: Ženy u oltáře

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Křesťanský magazín
Náboženství a ekonomika. Křesťanské symboly se objevují na platidlech od nepaměti. O tom, jak se prolíná ekonomie a finančnictví s náboženstvím více v dalším díle magazínu z Prahy. Režie J. Vávra. Ve spolupráci s odborníky z České národní banky a z Národního muzea se podíváme, nakolik se náboženské motivy propisovaly na naše platidla i do ražby pamětních mincí. Je zřejmé, že ikonografie českých platidel se už od svých počátků odkazovala na identifikaci panovníka s oficiálním náboženstvím, tedy s křesťanstvím. Na mincích se tak často vyskytoval obraz kříže, stylizovaná chrámová průčelí nebo vyobrazení zemských patronů, zejména sv. Václava.
Ale náboženské prvky se objevovaly i v novodobé historii. Z bankovek lze připomenout 5 000 Kč z roku 1944, která nesla obraz sv. Václava, dnes již neplatnou 50 Kč z roku 1993 se sv. Anežkou Českou v působivém ztvárnění od Oldřicha Kulhánka. Z nerealizovaných návrhů je také možné zmínit Kulhánkovu desetikorunu z roku 1970, na níž byl vyobrazen sv. Jakub Starší z oltáře ve slovenské Levoči. Z českých oběžných mincí se náboženské motivy objevují na dvacetikoruně a na desetikoruně.
Nejen tyto zajímavosti, ale také širší kontext toho, jak se propojovala v dějinách ekonomie s náboženstvím, přináší ve svém publicistickém magazínu Jan Vávra.
Vysílání: 15.9., 12.40 hod., ČT2
Opakování: 17.9., ČT2., 19.9., ČT2

Cesty víry: Ženy u oltáře
Čtveřice žen, které spojuje touha po kněžství. Kandidátka na rabínku, starokatolická diakonka, adventistická kazatelka a farářka Církve československé husitské – jak ve svých tradicích prožívají své kněžství? (2023). Režie M. Petřík. Maminka je evangelická farářka, tatínek je ženatý katolický kněz, Noemi si nakonec našla místo u starokatolíků. Také Františka pochází z farářské rodiny, její tatínek byl dokonce biskupem. Sama zkoušela různé církve, ale nejlépe se nakonec cítí ve své "rodné" Církvi československé husitské. Soňa pochází naopak ze zcela nevěřícího prostředí. Cestu k víře i k adventistům si našla až jako dospívající. Lena se k judaismu dostala především díky důkladnému studiu. Dnes sama přednáší tento obor na univerzitě a zároveň se v Německu připravuje na službu rabínky. Čtyři ženy, čtyři odlišné příběhy, ale stejná touha vykonávat službu v náboženské komunitě. Jak se do této činnosti propisuje jejich ženství a nakolik náboženství ovlivňuje jejich soukromí?
Vysílání: 15.9., 13.10 hod., ČT2
Opakování: 16.9., ČT2., 17.9., ČT2

2.9.2024 10:08:01 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Víra tipy 41. týden

V novém světle

Historie.cs: Fritigil, první „naše“ křesťanka
Podíl Cyrila a Metoděje na rozšíření křesťanství ...celý článek



Časopis 40 - sekce

DIVADLO

Činoherní klub uvádí: 2 x Karla Čapka

R.U.R (Divadelní spolek Krakonoš)

Činoherní klub uvádí: Přehlídku amatérských divadelních souborů pořádá Památník Šoa Praha ve spolupráci s Čino celý článek

další články...

HUDBA

Fenomén Dracula dorazil do Plzně

Jozef Hruškoci, Natálie Dvořáková (Dracula)

Divadlo J. K. Tyla jako první české mimopražské divadlo uvádí legendární muzikál autorů Karla Svobody, Zdeňka celý článek

další články...