zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 31. týden

Tajemství britských královských paláců

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Kouzlo panenek: V pohádkovém světě (1/2)
Patří mezi nejstarší dětské hračky a jejich historii si připomeneme ve filmu výtvarníka, filmaře a sběratele Ivana Steigera. Malé holčičky ve starém Egyptě je měly na hraní podobně jako děvčátka v Řecku a Římě. Tam i onde si hrály na maminky a panenky představovala odjakživa jejich budoucího vlastního potomka. Někdy ovšem i další členy rodiny včetně sebe sama, a tak hrála důležitou roli v utváření rodinných vztahů. Vzácné starožitné panenky jsou dnes dominantní kolekcí umělce, filmaře a sběratele Ivana Steigera.
Vysílání: 30.7., 15.35 hod., ČT2
Opakování: 01.8., ČT2

Starobylé stavby II: Louvre
V srdci Paříže najdeme palác, jenž je domovem největšího muzea na světě. Vůbec prvním uměleckým dílem, které zde spatříme, je architektonický komplex samotný. Francouzský dokument. Louvre je se svým obrovským areálem o rozloze asi 243 tisíc metrů čtverečních největším architektonickým komplexem ve Francii. Od svého vzniku prošel palác výjimečnými inovacemi. Díky využití satelitů i zkoumání materiálů v molekulárním měřítku mohou nyní vědci odhalit největší tajemství Louvru. Jaké stavební techniky skrývají zdi paláce? S jakými nesnázemi se museli stavitelé v průběhu staletí vyrovnávat? A jak naplánovali novodobí architekti rozšíření prostor, které již nestačí enormnímu zájmu veřejnosti a počtu uložených uměleckých děl?
Vysílání: 31.7., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 04.8., ČT2., 07.8., ČT2

Kronika starověkého Egypta: Pyramidy
Nic nesymbolizuje unikátní vyspělou civilizaci starověkého Egypta více než pyramidy. Mnohé z nich jsou pro badatele stále záhadou. Epizoda z německého dokumentárního cyklu. Tentokrát přiblížíme fenomén a historii stavitelství hrobek a ukážeme, jak se jejich architektura během tisíciletí proměňovala. Počátky se datují do doby před 5000 lety, kdy vznikly královské hrobky v Abydu, kde byli v podzemních komplexech pochováni první vládci Egypta. Podzemní spleť chodeb byla pokryta hromadou hlíny. Vznikají tak první mastaby – působivé cihlové budovy obdélníkového půdorysu. Vrcholem vývoje stavitelství hrobek byla stavba Chufuovy pyramidy před 4500 lety. Díky pyramidám se starověcí Egypťané stali nesmrtelnými.
Vysílání: 04.8., 10.45 hod., ČT2
Opakování: 06.8., ČT2., 08.8., ČT2

Tajemství britských královských paláců (8/8)
Dějiny královské rodiny prostřednictvím unikátních archivních záběrů a vzpomínek ze všech hlavních palácových sídel. Britský dokumentární cyklus. Paláce britské monarchie vytvářejí obraz luxusu, bohatství a moci. Jsou však také pracovním prostředím krále i ostatních členů rodiny. Tento dokumentární cyklus nám trochu poodhalí dění za pozlacenými branami. Královský komorník nám poví, jak se náhodou dostal k tanci s královnou. Interiérový designér hvězd nám prozradí, co našel v zásuvkách Buckinghamského paláce. A královský čalouník vysvětluje, proč byste měli být vždy opatrní, když vám někdo v paláci nabízí čaj. Historici zase přinesou hrůzyplné historky o tom, co se dělo v palácích za starých časů.
Vysílání: 04.8., 12.35 hod., ČT2
Opakování: 08.8., ČT2., 10.8., ČT2

100 dní ve Versailles (4/6)
Výpravný šestidílný cyklus o veškerém dění v zákulisí jedné ze stěžejních francouzských kulturních památek představí místa, kam se běžný návštěvník nikdy nepodívá. Francouzský dokumentární cyklus. Čtvrtý díl dokumentárního cyklu představuje zámek ve Versailles v době, kdy je pro veřejnost uzavřen. Nabízí pohled do místností veřejnosti nepřístupných, ale také do památek světově proslulých, jako je Královská kaple. Jedná se o poslední stavbu, kterou si objednal Ludvík XIV. Po třech stoletích existence byly nyní v Královské kapli provedeny důkladné restaurátorské práce, které trvaly čtyři roky. Z nejvyššího místa Královské kaple ve výšce 46 metrů, kam běžně nebývá přístup a které je spjato s německou přítomností v Paříži v roce 1942, je k vidění skutečně výjimečné panorama Versailles. Svůj příběh mají také unikátní podzemní prostory a oranžerie, do níž se každoročně před zimou stěhují vzrostlé stromy z versaillské francouzské zahrady. Řadu míst, kam se běžný návštěvník nedostane, navštěvují pravidelně zámečtí hodináři, všude totiž, včetně apartmánů madame de Pompadour, musí pečovat o stav historických hodin. A je třeba si uvědomit, že jedinečnou krásu panství tvoří nejen vzhled jednotlivých památek, ale také zvukový odkaz zámku ve Versailles.
Vysílání: 30.7., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 01.8., ČT art., 04.8., ČT art

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem se projdeme paláci a domy v Celetné ulici (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Druhá zastávka na Královské cestě bude patřit Celetné ulici, která získala svůj název po voňavých houskách. Pan profesor Dvořák ozřejmí historický význam této lokality, v níž kdysi stávalo druhé pražské královské sídlo, a bude vyprávět o jednotlivých palácích a domech hned několika architektonických stylů. Mezi starobylou zástavbou s krásnými portály a historickými domovními znameními zde narazíme i na dvojici pozoruhodných modernistických budov architekta Josefa Gočára, z nichž kubistický Dům U Černé Matky Boží patří mezi světové unikáty.
Vysílání: 30.7., 00.30 hod., ČT art
Opakování: 02.8., ČT art., 04.8., ČT art

22.7.2024 13:07:57 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Beetlejuice (Hudební divadlo Karlín)

Články v rubrice - Z éteru

Hvězdy plátna: Swayze, Weaverová, O'Toole

Já, Patrick Swayze

Já, Patrick Swayze
Neobyčejný život plný umění, dřiny a bolesti. Americký dokument. Patrick Swayze popletl ...celý článek


Kapitoly z rodinné kroniky - Medkové

Ivan Medek

Medkové: Osudová Letná (1/6)
Kapitoly z rodinné kroniky o politice, kumštu, revolucích i kontrarevolucích s ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Hugh Grant (Jak na věc)

Slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary 2025
Marek Eben provází závěrečným slavnostním předáváním cen vítězům ...celý článek


Příběhy hvězd: Reynolds a Ryanová

Já, Burt Reynolds

Já, Burt Reynolds
Idol žen a neohrožený kaskadér měl svá tajemství i své démony. Unikátní americký dokument ...celý článek


Čro Vltava uvádí audio sérii Psí voják Filip Topol

Filip Topol (Zdroj: Čro Vltava)

Filip Topol, frontman skupiny Psí vojáci a výrazná osobnost české kultury, by se 12. června dožil šedesáti let ...celý článek


Nicolas Cage v roli vyvrhela ve filmu Joe

Nicolas Cage a Tye Sheridan  (Joe)

Joe
Drsný příběh o přátelství. Nicolas Cage v roli vyvrhela, který se řídí vlastními instinkty, a po jeho b ...celý článek


Výtvarné tipy 28. týden

Jack Butler Yeats: ten, který maloval Irsko

Skvost města světel: příběhy pařížské radnice
Jak vznikal a co v sobě skrývá méně povědomý skvost architekt ...celý článek


Výtvarné tipy 29. týden

Plán Broumov

Kronika starověkého Egypta: Metropole
V říši faraonů se objevila některá z nejstarších a největších měst li ...celý článek


Literární tipy 28. týden

Osuduplné č. p. 100

Tchajwanská čítanka: Liglav Awu
Portrét přední autorky z tchajwanského kmene Paiwan. Režie H. Honcoop. Cykl ...celý článek


Corinna Harfouch v oceněném dramatu Lara

Corinna Harfouch (Lara)

Lara
Láska k hudbě převýšila lásku k synovi i sobě samé. Virtuozní (2019). Dále hrají: T. Schilling, R. Boc ...celý článek


Filmové tipy 29. týden

Moje léto v Provence

Velký Waldo Pepper
Robert Redford jako pilot v tragikomickém příběhu z počátků letectví. Americký film (197 ...celý článek



Časopis 29 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 28. týden

Jan Vodňanský

Komici na jedničku - Hugo Haas
Petr Nárožný opět otevírá dveře do Muzea komiků, aby zde společně s diváky o celý článek

další články...